Редове на редактора

НОЕМВРИ 2019

Най-големите български дарители…

Запознатите с историята знаят, че това са карловските братя Евлогий и Христо Георгиеви. В броя, който излиза в Месеца на Фондация Ротари и Седмицата на Интеракт, главният акцент е признанието към двамата филантропи, както и удостояването с Националната награда за дарителство на тяхно име на нашия приятел Любозар Фратев, ПП на РК Пловдив-Пълдин и председател на ICC България-Русия.

Провокиран от тази тема, искам да направим паралел или да разграничим понятията дарител, будител, спомоществовател, донор и т.н. Тук някъде имат място и станалите популярни през последните десетилетия програми и проекти като еманация  и продължение на тези категории, поставили основите на човешките отношения и съчувствие.

Чувал съм да казват, че тънката разлика между хуманитарните и дарителските действия основно се свързва с директния контакт при дарението или приемането на определената кауза в хуманитарната подкрепа. Красноречив пример за това е програмата „ПолиоПлюс“.

И все пак има ли понятие, което да обединява, да свързва тези категории, за които говорим досега. Мисля, че животът и делата на братята Евлогий и Христо Георгиеви подсказаха коя е думата, накарала ги да сторят всичко това: РОДОЛЮБИЕ.

Ето тук пък идва преклонението към тези, които олицетворяват тази дума: любовта към народ и родина даде повод да празнуваме 1 ноември. Десетото издание на проекта „Народните будители и Аз“ вече в четири области, неговата масовост и устойчивост, както и многото прояви на Ротари клубовете в страната ни дават увереност,  че можем подобаващо да осмислим този празник.

Приятели, обичайте всичко постигнато и се наслаждавайте на неговите плодове!

Така е и в Ротари!

Ваш в Ротари,