Редове на редактора

ЯНУАРИ 2020

Уважаеми приятели,

Ние, журналистите, пишем за всичко и за всеки, но рядко разказваме за себе си. Затова с особено удоволствие ви поднасям посланието (редакционните бележки) на главния редактор на THE ROTARIAN ДЖОН РЕЗЕК за това, как се ражда ротарианското списание.

„Този брой отбелязва петия път, когато сме събрали пакет „Какво е да...“, в който ротарианците разказват истории за необикновените неща, които са постигнали, преживели и празнували. Този годишен брой стана любим сред вас, нашите читатели. Но питате ли се някога какво е да работите в The Rotarian?

В много отношения това списание е като всяко друго. Излизаме с идеи, пишем, проверяваме факти и редактираме (и прередактираме) истории, добавяме изкуство и фотография, проектираме страници и пишем (и пренаписваме) заглавия. Имаме срокове. Имаме редакционни срещи. Имаме кафетата. Но това не описва какво е да работиш в The Rotarian. Тук има определена алхимия. Един от елементите е екипът ни: Колективно имаме стотици години опит в списанията - в големи потребителски периодични издания, езотерични публикации, научни списания.

Но повече от нашия опит, това, което прави нашата група толкова необикновена, е голямото ни уважение към идеите и мненията на другите; истинската ни наслада от компанията на другите, чувствата за хумор и уменията по готварство; и нашата решимост да направим това списание най-доброто, което може да бъде.

Друг елемент от нашата омагьосваща отвара са нашите членове на администрацията на Ротари - в Еванстън, както и в Ню Делхи, Токио, Цюрих и други международни офиси на Ротари. Това са хората, които се уверяват, че вашите безвъзмездни проекти са успешни; които помагат на младите хора да се включат в Ротари чрез Ротаракт, Ротари младежки обмен и мирни стипендии; които помагат на клубовете да станат по-ярки и иновативни; които свързват ротарианците помежду им чрез конвенцията и чрез ротарианските групи за действие и дружби; които предоставят оценка в нашата борба срещу полиомиелита и в нашите фокусни области; и които помагат да се очертае стратегията на Ротари за успех в следващите години.

Ние от списанието имаме привилегията да си сътрудничим с тези интересни и всеотдайни хора, които ни дадоха много страхотни идеи за истории.

Финалният елемент, който прави работата в The Rotarian толкова магична и полезна, са, разбира се, самите ротарианци. Без вас нямаше да имаме множество фантастични проекти, вдъхновяващи хора и забавни клубове, за които да пишем във всеки брой. Работата, която вършите, приятелствата, които сте направили, и хората, в чийто живот сте направили разлики, осигуряват основата на това списание всеки месец. Не щем и да знаем какво е да правиш нещо друго.“

Догодина The Rotarian ще отбележи 110 години, а българското – 25 от тях!

За много години!

Ваш в Ротари,