Редове на редактора

МАЙ 2020

Уважаеми приятели,

„Светът непрекъснато се променя и ние трябва да сме готови да се променяме с него. Историята на Ротари ще се пише отново и отново.”

Това са думи на създателя на нашата организация Пол Харис, казани през 1947 година, но виждате ли колко актуално звучат днес?

Когато пиша тези редове, светът е обхванат от пандемията COVID-19. Социалните мрежи „преливат“ от милионите послания на хората, подложени на необичайната социална аномалия. Разказите са вълнуващи, трагични, героични и поучителни, но в крайна сметка те ще бъдат обобщени от хората на перото и запечатани в официалните хроники на професионалните медии. Затова все още Ротари Интернешънъл смята Официалното списание The Rotaryan и Световната ротарианска преса за основни източници на информацията и за нейното съхранение.

Още на първите страници след обръщението на президента Малоуни ще прочетете как синхронът в мисленето и действията може да даде една световна картина на действията на ротарианците. Идеята на главния редактор на английското списание Дейвид Кинг да представи само на две страници „добрите практики” в борбата с коронавируса е впечатляваща.

Реално този брой до голяма степен е посветен на революционните промени в статута на Ротаракт клубовете в Ротари. Смятаме (и силно се надяваме на подкрепа от ръководството) да предложим на нашите млади приятели абонамент за „Ротари на Балканите“. Имаме идея за специално приложение в списанието, където техният редактор ще ни запознава с дръзновените им дела. Това е поколението Z, което е най-активно в социалните мрежи, но ние сме техните приятели, които трябва да отворим вратите и да им дадем възможност да поемат поста, да създадат и продължат историята ни.

Сега е много важно да запазим и променим и нашето списание във време, когато ценностите и приоритетите се променят толкова динамично. Зная, че „Ротари на Балканите“ има много поддръжници в България и ако все още след толкова години продължавам да служа, правя го заради вас, приятели, които заслужавате тези усилия!

Ваш в Ротари,
Наско Начев, ПДГ