Редове на редактора

ЮЛИ 2020

Уважаеми приятели,

Честита Новата ротарианска година!

Тя не само отвори нови възможности, но и рязко ускори много процеси и решения, заспали в пандемичен сън.

На 20 юни дойде очакваното официално решение на Централата в Еванстън за продължаване на лиценза на нашето ротарианско списание. Сигурно сте забелязали, че то сега изглежда малко по-различно. След двегодишно настояване всички членове на Световната ротарианска преса да приемат виртуалната идентичност за началната корица трябваше ние и корейците да заменим кирилицата и йероглифите с приетото лого на РИ.

На почитателите на американското списание ще обърна внимание, че в юлския му брой има материал за РК Враца, на който ние отделихме повече място през ноември.

Последната седмица беше особено динамична и напрегната, защото на всички, на които КОВИД -19 отне възможността да отидат на Конференцията във Велико Търново или на Конвенцията на РИ в Хонолулу в Хавай, съвременните технологии дадоха възможност онлайн да проследим (в съботния и неделния ден) тяхното провеждане. За резултатите от 13-ата конференция на Дистрикта ще прочетете в материала на ПДГ Митко Минев, а за тези, които пропуснаха виртуалната Конвенция, ще споделя, че в първия ден тя имаше 66 236 уникални зрители и над 125 000 прегледа. Записи от всички сесии ще бъдат достъпни в Ютуб и на специалния сайт към rotary.org. Голямата новина е, че попечителите на Фондация Ротари и Съветът на директорите на Ротари Интернешънъл одобриха единодушно и добавиха нова област на фокус: ПОДКРЕПА НА ОКОЛНАТА СРЕДА.

С биографичен очерк отбелязваме 80-годишнината на моя скъп приятел Калчо Хинов. Годините му, посветени на Ротари, са впечатляващи, но смисълът, който той вложи в тях, поставя неговата служба на пиедестал, на висоти, каквито мога само да ви пожелая, приятели!

Ваш в Ротари,
Наско Начев, ПДГ