Редове на редактора

НОЕМВРИ 2022

Уважаеми приятели,

Този месец отбелязваме светла годишнина. През ноември, преди 100 години, с постановление на  Министерския съвет по предложение на Стоян Омарчевски – министър на народното просвещение, 1 ноември е въздигнат в Ден на народните будители с идеята да се превърне в „постоянен Национален празник в памет на всички труженици за българското национално и културно-просветно възмогване и преуспяване на всички дейци, които са допринесли за възродяването на българския народ и са го насочвали с делата си и с творенията си към национален и културен подем“.

Тъй като знаем, че никое общество не се нуждае така насъщно от спомена за духовното си величие, както от онова, за което смята, че може да мине и без него – сме убедени, че имено в наши дни сме длъжни да си припомним мащаба и посланията на своя национален дух, решени да го пренесем напред, втъкан в невидимите горди притежания на целия човешки род.

Когато преди 12 години Ротари клуб Пловдив-Пълдин стартира програмата „Народните будители и Аз“, беше подкрепен от останалите Ротари клубове в града, както и от Зонта клуб Пловдив и Общината. Сплотени в делото, през всяка следваща година ние обхващахме все повече деца от училищата в Пловдив и страната, които припознаваха и изучаваха своите исторически кумири.

По този начин осмислихме Националният празник 1 ноември – Деня на народните будители, и сме горди, че нашите действия бяха подкрепени от Министерството на образованието и науката и от Президентството на Република България. През последните две години, въпреки пандемията и невъзможността за директна състезателна игра, предизвикахме детската съзидателност и получихме стотици произведения, посветени на героите от нашата история!

Това ни дава увереност и вдъхновение да продължаваме да работим и развиваме най-патриотичния и народолюбив проект, създаден от българските ротарианци!

Ваш в Ротари
Наско Начев - издател