Редове на редактора

МАРТ 2020

Уважаеми приятели,

В мартенския брой по традиция обръщаме особено внимание на нашите млади приятели от Ротаракт. Всъщност те са на „първа страница“ от доста време и еволюират много бързо.
От няколко години Бордът, попечителите, комитетите, ротарианците и ротаракторите по света обсъждат как да издигнат Ротаракт и да признаят клубовете като партньори на Ротари клубовете в служба.
Прекалено много чухме, че Ротаракт е нещо повече от програма и ротаракторите искат повече гъвкавост, повече продукти и услуги и повече признание от Ротари за невероятната работа, която вършат в своите клубове и дистрикти.
Ротарианци и ротарактори обсъждат значението на Ротаракторите като част от семейството на Ротари, като хора на действието и като неразделна част от нашия нов план за действие. Тези важни решения отразяват актуалните тенденции сред клубовете на РАК, издигат Ротаракт като членство наред с Ротари клубовете.

Кои са забележимите промени в Ротаракт, за да се изясни въздействието на това, което ни предстои:

• Ротаракт клубовете ще могат да създадат нов клуб със или без спонсор.
  • РАК клубовете ще могат да избират други РАК клубове като свои спонсори.
  • РАК клубовете ще бъдат отворени за всички млади хора най-малко  на 18 години и без ограничението от 30 години.
  • Стандартната Конституция на Ротаракт клуб и препоръчаният Правилник на Ротаракт клуб ще бъдат изменени, за да отразят тези промени в политиката.

Ротари Интернешънъл си е поставил следните цели към Ротаракт:

• Да се увеличи броят на ротаракторите, докладвани на Ротари със 100 процента до 2022 г.
  • Увеличете броя на отчетените ротарактори, които се присъединяват към Ротари клубове с 20 процента до 2022 г.
  • Увеличете броя на отчетените ротарактори до 1 милион до 2029 г.

Всичко това предстои. Промените влизат в сила от 1 юли 2020 г.
Това ни дава време да ги обсъдим в клубовете и в Дистрикта.

Ваш в Ротари,
Наско Начев, ПДГ