Редове на редактора

ЮЛИ 2022

Уважаеми приятели,

Честита Новата ротарианска година!

Този път трябва да призная, че ни предстои уникална година. Започнахме да употребяваме тази дума по-често, отколкото е необходимо, пришиваме я към всичко, което ни заобикаля, без да сме сигурни, че е уникално!

Преди 33 години Ротари прие предизвикателството, че в организацията трябва да присъстват и представителите на по-нежната, красива и съзидателна половина на света. Дойде моментът, в който трябва да представим нашата организация не като затворен мъжки клуб, а оставайки верни на нашите ротариански ценности, ще продължаваме да я развиваме и променяме към по-добро, за да бъдем полезни на нас, нашите семейства и на обществото, на което служим.

Още през миналата година Дженифър Джонс заедно с президента Мехта разпространиха Декларацията за разнообразие, справедливост и включване в Ротари, която поема ангажимента на организацията да оценява, уважава и подкрепя всеки, който работи и взаимодейства с нас.

За първи път имаме жена президент на Ротари и това лъха от страниците на всички издания на Световната ротарианска преса. „Те са съкровищница от снимки и запомнящи се истории за нашата страхотна организация – тази, която всички познаваме и обичаме“ – казва Джонс в първото си обръщение до ротарианците по света! По нататък в обширно интервю на колегите в Еванстън разбираме защо именно тя е избраната да оглави нашата организация. Отделили сме място с два материала на едно от главните събития в дейността на Ротари – Законодателния съвет. Някои приети промени и тяхното тълкуване през погледа на нашия делегат ПДГ Нина Митева.

Отразени са и няколко национални дистриктни събития от последния месец: ХV конференция, тържественото връчване на наградата „Ротари в България“, както и Националната церемония по Ротацията в Дистрикта, която ни представи новия Български гуверньор Виолина Костова-Кали, третата жена удостоена, с тази привилегия и отговорност.

В рубриката „Хора на действието“ ще се запознаем с проекти на клубовете в Пловдив, Чирпан и Харманли, не че другаде няма, но са много скромни за разлика от нашите млади приятели от Ротаракт и Интеракт, които избухват на последните три страници и се гордеят с това, което
са направили!

Ваш в Ротари