Между приятели

МАЙ 2024

ПЪРВИ ПРОБЛЯСЪЦИ НА ТРАЙНА ПРОМЯНА

Дълбоко съм удовлетворен от ентусиазма, проявен в целия свят през изминалата година, за по-добра подкрепа на психично-здравните нужди на всеки от нас и на хората, на които служим.

През януари 2023 г., когато за първи път говорих за необходимостта Ротари да се ангажира по-активно с тази криза, отбелязах, че глобалната система за психично здраве не може да бъде описана като счупена, просто защото не съществува. Но също така изказах едно силно амбициозно желание, че Ротари може да помогне за изграждането на тази система.

Първите проблясъци на тази визия бяха изведени на бял свят от вас в десетки проекти за психично здраве. Но също толкова важна е и поканата, която много от вас отправиха към колегите си от Ротари да споделят своите истории.

Впечатлен съм от лидерството, което младите ротарианци и ротарактори показаха, и от смелите вдъхновяващи истории, които споделиха. Бившият ротарактор Фреди Алмазан, оцелял от насилие с огнестрелно оръжие, който отказва да се поддаде на отчаянието, има особено силен личен разказ, който можете да чуете от първа ръка на Конвенцията на Ротари Интернешънъл в Сингапур този месец.

За да създадем трайна промяна, работата, която вършим, трябва да има устойчиво въздействие върху хората и общностите, на които служим. Един чудесен пример за такова въздействие: Ротари клубовете в Колорадо даряват стипендия за психично здраве на деца в Детската болница в Колорадо.

По време на конгреса ще можете да чуете и за носителите на отличието „Хора на действието“ за 2024 г., които са отличени за въздействието, което те и техните клубове са оказали чрез инициативи за психично здраве. Бинди Раджасегаран ще разкаже за ръководения от Ротари проект в Малайзия, който помага на децата да развият умения за справяне с предизвикателствата на психичното здраве и изгражда капацитет за подкрепа в цялата страна.
Освен това Рита Аггарвал, офицер от Ротари групата за действие по инициативи за психично здраве, ще получи признание за успеха си в прилагането на рамката „Уелнес в кутия“ - подход за ограмотяване на подрастващите в областта на психичното здраве - в родния си град Нагпур, Индия. Тази силно мащабна и клинично подкрепена рамка може да бъде адаптирана за използване почти навсякъде - свържете се с групата за действие, ако вашият клуб би искал да я подкрепи или приложи.

С поглед напред Ротарианската група за действие за инициативи за психично здраве ще играе решаваща водеща роля в насърчаването на доказани, измерими проекти. По този начин тя ще даде възможност на клубовете да се съсредоточат върху инициативи, които водят до  устойчиво въздействие, приложимо в различни мащаби.

Приканвам ви да отидете в Центъра за обучение на сайта „Моя Ротари“ и да разгледате поредицата Increase Your Impact, която включва чудесен кратък видеоклип, обясняващ въздействието. Когато се фокусираме върху него, ние вдъхваме живот на декларацията за визията на Ротари, като създаваме трайна промяна по света, в нашите общности и в самите нас.

ГОРДЪН Р. МАКИНАЛИ
Президент, Ротари Интернешънъл