Между приятели

НОЕМВРИ 2019

Драги приятели ротарианци и членове на Ротари семейството,

Денят на Ротари в Организацията на обединените нации, който отбелязваме всеки ноември, е важно напомняне за историческите отношения между нашите организации. Но тази година събитието е дори по-важно от обикновено, защото празнуваме 75-годишнината от Хартата на ООН през юни 2020 г.

Може да се запитате защо празнуваме тази годишнина? За Ротари е напълно разбираемо, защото изиграва критична лидерска роля в Конференцията в Сан Франциско, която сформира ООН през 1945 г. През цялата Втора световна война Ротари публикува материали за значението на създаването на такава организация за запазване на световния мир.

Не само Ротари помага за формирането на ООН, The Rotarian също играе водеща роля в предаването на нейните идеали. Ротари образова членове си за плановете за създаване на ООН чрез многобройни статии в The Rotarian и чрез брошура със заглавие „Оттук нататък“! Когато идва време за писане на хартата на ООН, Ротари е една от 42-те организации в САЩ, поканени да служат като консултанти на делегацията на конференцията в Сан Франциско.

Всяка организация имала места за трима представители, като 11-тимата представители на Ротари Интернешънъл се сменяли. Хората, официално представляващи Ротари, включват генералния секретар, настоящия и няколко минали президенти и редактора на The Rotarian. В допълнение, ротарианците от Африка, Азия, Австралия, Европа и Северна и Южна Америка служат като членове или консултанти на делегациите на техните собствени нации.

Имаме дълбока и трайна връзка с ООН, която заслужава да бъде отбелязвана и ценена. За да почете тази връзка, Ротари ще бъде домакин на пет специални събития от сега до юни: Ротари деня в ООН в Ню Йорк на 9 ноември; три президентски конференции догодина в Сантяго, Чили, Париж и Рим; и финален празник малко преди Международната конвенция на Ротари в Хонолулу.

Фокусът върху ООН през следващата година не е само върху миналото; тя осветява и пътя на нашето бъдеще. Много са паралелите между работата, която вършим чрез нашите фокусни области, и работата на целите на ООН за устойчиво развитие. Въпреки че тези цели са наистина невероятно амбициозни, те осигуряват вдъхновение и насока и са много подобни на ротарианските, които доказано създават трайна, положителна промяна в нашия свят. Целите могат да бъдат постигнати, но само ако се следват със същия дългосрочен ангажимент и упоритост, които Ротари разбира толкова добре. Сами не можем да осигурим чиста вода за всички, не можем да премахнем глада, не можем да изкореним полиомиелита. Но заедно с партньори като ООН, разбира се, че можем.

Моля, помислете за присъствие на един от нашите пет празника на ООН. Очаквам с нетърпение да споделям новини за тези специални събития през цялата година.

Ваш в Ротари,
Марк Малоуни,