Между приятели

ЮЛИ 2020

Скъпи ротарианци, ротарактори и приятели,

Сегашното време не изглежда като време за голям оптимизъм, но трябва да бъде. Много преди основаването на Ротари светът се справи с големи кризи, които тестваха способността на човечеството да напредва и да издържа. В ерата на Ротари светът бе изправен пред много повече катастрофи; обаче ние оцеляхме и на всяка стъпка по пътя Ротари е помагала на света да се излекува.

Всяко голямо предизвикателство е възможност за обновяване и растеж. Разкрих темата Ротари създава възможности на Международната асамблея в Сан Диего точно когато започна кризата с COVID-19, но това са думи, в които вярвам в продължение на много години.

Ротари не е само клуб, в който се присъединявате; това е покана за безкрайни възможности. Вярваме в създаването на възможности за другите и за себе си. Вярваме, че нашите актове на служба, големи и малки, създават възможности за хората, които се нуждаят от помощта ни, и че Ротари отваря възможности за нас да живеем по-богат, по-смислен живот с приятели по целия свят, базирани на основните ни ценности.

Правителствата и институциите получават все по-голяма оценка за видовете обществени здравни партньорства, които са от решаващо значение за нашата работа. Хората, заседнали у дома, нетърпеливи за по-сериозни връзки и гладни да помогнат на своите общности, сега прегръщат ценностите, които ние насърчаваме от нашето начало.

Всичко това е положителна новина, но само защото имаме по-големи възможности от всякога Ротари да процъфтява, не е гаранция, че ще успеем. Светът се променя бързо - и го правеше още преди тази криза. Хората започнаха да се отдалечават от редовни срещи за обяд и да клонят към онлайн събирания. Приятелствата се култивираха и възраждаха отношенията в социалните медии, дори преди повечето ни срещи да се преместят в Zoom и Skype. По-младите поколения имат силно желание да служат - но поставиха под въпрос дали биха могли да играят значима роля в организации като Ротари или дали биха могли да окажат по-голямо въздействие, формирайки различни видове връзки. Сега е моментът да поставите всичко на масата, да изпробвате нови подходи и да подготвите Ротари за бъдещето.

Кризата COVID-19 принуди всички нас да се адаптираме. Това е добре и новият ни план за действие конкретно ни призовава да подобрим способността си да се адаптираме. Но адаптацията не е достатъчна. Трябва да се променим и то да се променим драстично, ако искаме да посрещнем предизвикателствата на тази нова епоха и да осигурим Ротари, от който светът толкова се нуждае.

Това е нашето голямо предизвикателство не само през следващата година, но и в бъдещето. От нас зависи да преосмислим Ротари за тези нови времена - да възприемем изцяло идеите, енергията и обвързаността на младите хора, желаещи да намерят израз за идеализма. Трябва да станем организация, изцяло вписана в дигиталната ера, а не тази, която просто търси онлайн начини да продължим да правим това, което винаги сме правили.

Светът се нуждае от Ротари сега повече от всякога. От нас зависи да се уверим, че Ротари създава възможности за следващите поколения.

Ваш в Ротари,

Холгер Кнаак,