Между приятели

НОЕМВРИ 2020

Скъпи ротарианци, ротарактори и приятели,

Всички знаем огромната сила на Ротари да трансформира нашите общности и себе си. Въпреки това във всяка общност има изоставени хората и ние не сме положили достатъчно сериозни усилия, за да ги достигнем.

Съветът на директорите на РИ предприема действия, за да направи Ротари по-приветлив и разнообразен. Създадохме работна група за насърчаване на многообразието, справедливостта и приобщаването, за да помогнем на клубовете да привлекат нови членове, независимо от пол, раса, религия, възраст или други фактори. Това ще ни помогне да ускорим промяната, която всички искаме и имаме нужда. Изборът на Дженифър Е. Джоунс за президент на Ротари за 2022-23 г. - първата жена начело на нашата организация - е друга стъпка в тази посока.

На ниско ниво клубовете стимулират приобщаването и разнообразието. Алиа Али – член на борда на директорите на Мултидистриктната информационна организация Big West Rotaract и е възпитаник на Rotary Youth Leadership Awards и паст президент на Ротаракт клуба на Съри-Нютон, Британска Колумбия - предлага своята перспектива.

Все още помня облекчението, което изпитах като участник в RYLA преди четири години. Най-накрая бях намерил своите хора: хора, които ги беше грижа толкова, колкото и мен. По целия свят Ротари има едно и също сърце. Ние обслужваме нашите общности и предприемаме действия там, където другите се чувстват парализирани от размера и обхвата на проблема.

Нека продължим в този дух, особено когато комуникацията е трудна. Расизмът, предразсъдъците и дискриминацията приемат различни форми, но съществуват във всяка държава, във всеки град и във всеки човек. Как да ги изкореним?

Като консултант по разнообразие, справедливост и приобщаване, помагам на организациите да създадат култура, която дава сила и привлича всички, използвайки силата на съпричастността. Когато съчувстваме на другите, не можем да задържим предразсъдъците в сърцата си. Когато всяко дете ви напомня за вашето собствено дете, когато всяка жена или мъж ви напомня за вашата майка или брат, вие започвате да виждате света по различен начин.

Можем да приложим Четиристранния тест през призмата на съпричастност. Изграждаме ли добра воля и приятелство с всички в нашия район, включително и с жените? Справедливи и полезни ли са нещата за хора от всички възрасти? На кого му се налага да прави избори, които вие не трябва да правите?

Направих сърцераздирателен избор между Ротари и моята религия, когато се проведе Ротари конгрес по време на Рамадан. Чудех се: Когато питаме дали това е справедливо и полезно за всички заинтересовани, това включва ли ме като мюсюлманин? Дали конгресът ще се проведе някога по Великден? Само задавайки трудни въпроси, можем да започнем работата по създаването на по-приобщаващ и разнообразен Ротари.

Вече свързваме толкова много хора по целия свят. Представете си възможностите, когато доведем още повече хора на нашия път. Това е бъдещето на Ротари, което искам да видя: такова, в което сме неудържими в нашата услуга, неумолими в добротата си и умишлени в промяната, която искаме да видим.

Ротари има достатъчно голямо сърце. Ако отворим вратата си по-широко, може да намерим много интересни хора с нови гласове и нови перспективи. Вече имаме разнообразие от клубове, предлагащи различни стилове, култури и възможности, и тези, които не се чувстват добре дошли в някой конкретен клуб, може да са чудесни кандидати за нови клубове, създадени по различни модели. Важно е да се уверим, че всеки нов член на Ротари е подходящ за своя клуб. Ротари отваря възможности чрез разнообразие.

Ваш в Ротари,
Холгер Кнаак,