Между приятели

МАЙ 2022

Здравейте, скъпи създатели на промени в Ротари

Благодарение на вашия положителен отговор на инициативата Всеки един да доведе един, аз съм толкова щастлив да видя, че тенденциите за членството в Ротари са много положителни. Нека не губим тази инерция – продължавайте да работите, а също и да работим усилено, за да запазим всеки член, който привлечем. Очаквам с нетърпение да ви видя следващия месец в Хюстън на Международната конвенция на Ротари за 2022 г., която, уверявам ви, че ще бъде страхотно събитие.

Също така в Хюстън този юни ще бъдем домакин на моята последна президентска конференция. Посветихме тази година на конференции, изградени около областите на фокус на Ротари. Конференциите имаха огромен успех, както по отношение на посещаемостта, така и по отношение на изведените идеи.

Миналата есен нашата конференция във Филипините, която се фокусира върху опазването на околната среда и развиващите се местни икономики, привлече 2200 души онлайн. В Бразилия нашата среща се съсредоточи върху водата, канализацията и хигиената и как тя е свързана с превенцията и лечението на болести; присъстваха повече от 600 души. Това беше последвано от събитие за околната среда, икономиката и мира в Мапуто, Мозамбик, което привлече около 400 присъстващи лично и още 700 виртуално. Нашата конференция за поддържане на икономиката и околната среда в хармония, проведена във Венеция, Италия, имаше повече от 600 присъстващи.

Чрез тези конференции и моите пътувания по света много лидери отделиха време да се срещнат с мен и се съгласиха да си сътрудничат с Ротари. Сред тях са премиерът на Мавриций, президентът на Сейшелите, вицепремиерът на Бахрейн и президентите на Албания и Косово. Очевидно Ротари оказва влияние в света и светът жадува за нашето лидерство.

В Хюстън заключителната президентска конференция ще се фокусира върху област, в която Ротари отдавна е лидер: Служи, за да донесеш мир. Всичко, което правим в Ротари, помага за създаването на условия, които насърчават мира в общностите, нациите и самите нас.

През март успях да видя от първа ръка огромната разлика, която Ротари прави в Украйна, тъй като бежанците продължават да се стичат в Полша. Донорите са допринесли с милиони долари за това усилие; нашите проекти правят огромна промяна и има огромна благодарност за вашата постоянна щедрост и подкрепа.

Сърцераздирателно е да видите отблизо всички животи, които са били изкоренени, но украинският народ не е сам. Опустошителната гражданска война в Йемен продължава. Хуманитарната криза в Афганистан се задълбочава. Въоръжените конфликти засягат нации в Африка, включително Либия, Южен Судан, Централноафриканската република, Северен Мозамбик, Етиопия и Камерун. А големите бежански кризи продължават в Сирия и Венецуела.

Ротари винаги ще бъде на страната на мирното разрешаване на конфликти и предоставянето на помощ и комфорт на хората в нужда, когато и където можем.

Ротари беше на място в края на Втората световна война, насърчавайки създаването на Организацията на обединените нации и отстоявайки каузата за изграждане на мир по целия свят. Време е да подновим мисията си и да изпълним ролята си на един от големите защитници на мира в света.

Няма по-добър начин да служите за промяна на живота от това, да служите на каузата на мира.

Шекхар Мехта,
Президент на Ротари Интернешънъл