Между приятели

МАЙ 2020

Скъпи ротарианци, ротарактори, приятели,

Моят път с Ротари започна преди 40 години, когато се присъединих към Ротари клуб Декатур, Алабама, на 25-годишна възраст и донесе на мен и на моето семейство много незабравими моменти. Но нищо не можеше да ме подготви за връзката със света като президент на Ротари Интернешънъл. Моето лично Ротари пътуване се превърна в споделено Ротари пътуване с всеки от вас.

Всички невероятни хора, които с Гей срещнахме тази година - ротарианци, ротарактори и разширеното семейство на Ротари, ще ни бъдат вдъхновение до края на живота. Посетихме клубове и видяхме  проекти от Уругвай до Украйна, от Нигерия до Нова Зеландия и отвъд. Ние бяхме привилегировани да прекосим земното кълбо два пъти и да се движим напред-назад между Северното и Южното полукълбо. Всяка страна и всяка спирка притежаваха своята Ротари магия. Докато бяхме в Зимбабве през март, участвахме в мисия на медицински екип за професионално обучение с ротарианци от Индия, осигуряваща здраве, надежда и самия живот на хилядите, дошли за лечение. Усетихме и енергията на повече от 300 млади хора на младежкия симпозиум на Ротари в Хараре. Каква тръпка беше това!

Тази година Ротари стартира нашия нов План за действие и се надявам всеки клуб да го използва. Заредих се с много енергия от усилията да обхвана приоритетите, които си поставих за тази ротарианска година: ангажиране на семействата, предоставяне на възможности за лидерство за всички възрасти, празнуване на нашата история с Организацията на обединените нации през 75-ата  ѝ година и най-важното - разрастването на Ротари.

С разпространението на COVID-19 се озовахме в трансформиран свят. Принудени сме да се свързваме по начини, които никога не сме си представяли, тествайки способността да се адаптираме. Взехме трудни решения, включително да отменяме срещи на клубове, дистриктни конференции, президентски конференции и за съжаление, Международната конвенция на Ротари 2020 в Хонолулу. Заедно всички поставяме на първо място общественото здраве и благополучие, въпреки отмяната на срещи, събития и опит, планирани от години.

Докато с нетърпение очаквахме Ротари конвенцията в Хонолулу, опознахме духа на алоха. Нашите ротариански приятели на Хаваите показаха, че „алоха“ означава взаимно уважение и обич. Той разширява топлината и грижата, без да очаква нищо в замяна. Духът на алоха е приложим навсякъде по света, в който живеем. Като ротарианци, ротарактори и членове на семейството на Ротари, ние сме свързани и както ми беше обяснено за алоха: Връзката ни един с друг се основава на взаимно уважение към нашите различия, както и на признателността ни за това, което е общо между нас. Общността е сборът от индивиди - индивиди, които са загрижени един за друг, които се грижат, споделят и поемат отговорност.

Докато наблюдавах действията на членовете на Ротари общността с грижа за човечеството на фона на пандемията от коронавирус, видях алоха на Ротари.

С уважение,

Ваш в Ротари,