Между приятели

СЕПТЕМВРИ 2020

Скъпи ротарианци, ротарактори и приятели,

Ротари младежкият обмен - една от многото програми за деца и млади хора, които отбелязваме този месец - беше моят път към истинска ангажираност в Ротари. Със съпругата ми Сузане започнахме да приемаме студенти по обмен скоро след като се присъединих към Ротари и това ми помогна да премина от обикновен член на моя Ротари клуб към истински ротарианец. Сега Ротари младежкият обмен е семейна традиция и е силна: през последните 24 години сме приели 43-ма студенти!

От самото начало го харесахме толкова много, че заедно с приемането на студенти в дома ни се включихме в програмата, като помагахме за организирането на студентски летни лагери. По време на един такъв лагер срещнах Кристин Лихтин, която по това време беше гимназистка и чийто баща е пастпрезидент на моя Ротари клуб. За да опитам нещо ново през тази година, за да прегърна промяната, давам това пространство (обикновено запазено за президента на Ротари) на Кристин - тя да сподели своята история.

Първият ми контакт с Ротаракт беше преди около 13 години, когато бяхме със Сузане и Холгер на барбекю за летния младежки лагер. Холгер се обърна към мен с думите: „Защо не посетиш Ротаракт клуб? Ще срещнеш много страхотни млади хора, които се събират, за да се забавляват и да направят промяна. "

Няколко години по-късно, когато бях в университета в Триер, си спомних думите му и реших да опитам. Това беше преди повече от осем години и все още съм на тази вълна. След като веднъж сте в Ротаракт, просто не искате да излизате. Ротаракт е с мен  навсякъде: от РАК Триер и след това РАК Болоня, Италия, през годината, в която учех там. Когато бях в Киил за магистърската си степен, се свързах с Ротаракт там, преди да „кацна“ в Ротаракт клуб Хамбург-Алстертал, когато започнах кариерата си. Всеки от тези клубове има своя идентичност и фокус, но всички имат една и съща характерна мотивация.

Сега поемам висша консултативна роля в моя Ротаракт клуб, за което наистина се радвам. Нося Ротаракт в сърцето си и той оформя ценностите ми, дори когато интересите ми се развиват. Един ден, сякаш бе усетила тази еволюция, Сузане ме посети с желанието да ме запознае с млад, модерен Ротари клуб,  между Хамбург и Мьолн, моя роден град. Електронният клуб на Хамбург-Коннект, на който Сузане помогна за чартирането, провежда електронни срещи, всички те са много спокойни и лични. С членове от различни възрасти изглеждаше, че всичко пасва, така че си помислих защо да не опитам? В края на краищата времето е ценно и трябва да се изпълва със забавление, когато е възможно; останалото се случва от само себе си.

Сега съм в двата свята: горд член на Ротаракт и ротарианец. И моята малка лична цел е да изградя мост между тези два паралелни свята. Всички ние имаме много сходни причини да сме част от семейството на Ротари.

Трябваше известна упоритост, за да убедим Кристин да стане член на Ротари, но си струваше усилията. Наше задължение е да положим подобни усилия с участниците в младежката програма и ротаракторите, за да можем да ги задържим в семейството на Ротари.

Надявам се да сте се вдъхновили от нейната история. От всеки от нас зависи да гарантира, че повече млади хора като Кристин могат да изпитат многото начини, по които Ротари Отваря възможности за нас и за хората, на които служим.

Ваш в Ротари,
Холгер Кнаак,