СОФИЙСКИ РОТАРИ КЛУБОВЕ СРЕЩУ КОРОНАВИРУСА

Макар че поради извънредното положение срещите на Ротари клубовете не се провеждат, софийските ротарианци не забравят своята основна мисия – да помагат на обществото.

Освен програмите на отделните клубове, които бяха предприети за подпомагане на здравната система на града, клубовете София, София-Балкан, София-Витоша, София-Възраждане, София-Капитал, София-Сердика, София-Сити и София-Център се обединиха в обща кампания.

В отговор на апела за помощ, отправен в началото на април, от Специализираната болница за активно лечение по белодробни болести „Св. София“ в град София, ние закупихме и дарихме на болницата кислороден смесител с висок дебит BMC H-80, включително допълнителна окомплектовка към апарата. Този апарат е жизнено необходим за пациенти с дихателна недостатъчност. Нашето дарение ще направи възможно пълноценното използване на първия и единствен в болницата мобилен респиратор. В допълнение РК София-Интернешънъл се ангажира с докомплектуване на апарата с пациентски монитор за наблюдение на важни жизнени показатели, този монитор се очаква да пристигне и да бъде дарен всеки момент.

Голямото предимство на дарената  апаратура е, че тя ще бъде използвана  от  медиците от „Света София“ не само за обслужване на пациенти с Ковид, но в тяхната специализирана  работа след края на пандемията. На 5 май апаратурата бе предадена на д-р Неделина Куртелова от Първа терапевтична клиника.
Предстои вторият етап от общата кампания за подпомагане на тези всеотдайни медици, грижещи се с риск за живота си за здравето на хората по време на пандемията, пред  които се прекланяме, като  си припомняме една стара източна мъдрост: „Ако спасиш един човешки живот, спасяваш един цял свят“ .

Инж. Цвятко Кадийски, РК София