РОТАРИ КЛУБ ВРАЦА НА 20 ГОДИНИ

РОТАРИ КЛУБ ВРАЦА НА 20 ГОДИНИ РОТАРИ КЛУБ ВРАЦА НА 20 ГОДИНИ

На 13.11.2021 г. се навършват 20 години от официалното встъпване на Ротари Клуб Враца в голямото ротарианско семейство. Клубът е създаден от група ентусиасти през далечната 1998 година.

Двадесет години в човешкия живот са младежка възраст, но за един клуб това е признак на зрялост и солидни успехи на хуманитарното поприще. Това са осъществени проекти в областта на образованието, здравеопазването, икономическото развитие и спорта. Навсякъде в града, Ротари клуб Враца е оставил траен отпечатък: оборудване на отделения в болницата (детско, АГ отделение, родилно, кардиология, неонатология (легла за новородени, ОАРИЛ), Ковид-19 помощи, с грижа за най-възрастните ни съграждани оборудване на домове за стари хора във Враца и Хайредин, , проект „стари хора“, помoщ за детски градини, проект преходно жилище, превантивни очни прегледи зa децa, ранна диагностика на диабет с дарение на апарати за кръвна захар за деца и възрастни, проект „преходно жилище“, чешма, заслон Вратцата, скейт парк, спортни и детски площадки, спортни игри за купата Ротари между училищата в града, които мотивираха за активна спортна дейност стотици деца в общината, засаждане на дървета. Спортът също не беше забравен и подпомогнат финансово и с лично участие: клубът по колоездене, Международно състезание по Делтапланер. Бяха направени целевите дарения за паметници, БЧК, Окръжен архив. Раздадени са стипендии на даровити деца. Погрижихме се и за пътната безопасност поставяйки подходящи светодиодни пътни знаци на изходните артерии и в района на училищата. Не останахме безучастни към хората пострадали от природни бедствия: наводнението в Мизия, земетресението в Албания. Самоотвержени са усилия на членовете на клуба за създаването на Интеракт, Ротаракт клубове в града и още 5 Ротариански клуба в северозападна България. Младите приятели от Интеракт клуб са наша гордост и като част от ротарианското семейство заслужено са подпомогнати с 12996 лева спонсорирани проекти. Даренията за дружески клубове у нас и зад граница възлизат на 13 213 лева. В международен план, следва да се отбележи приносът ни в борбата с полиомиелитът за който проект Ротари Интернешънъл получи приз от ООН и съвместните ни проекти с петте най-стари европейски клубове за оборудване на домове за стари хора и детски обдихвателен център. Клубът ни е в дружески контакти с ротарианци от Северна Македония, Сърбия и Турция с които в съвместни проекти изграждаме едно мирно настояще и бъдеще на Балканите. В Дистрикта подаваме ръка на българските ротарианци от различни градове и сме с амбицията да разширяваме тези контакти. За първи път през 2017 г. в страната, президентите на осем Ротари клуба са сменени на обща церемония, организирана от нашия клуб и станала символ на ротарианското единство.

Вложените в проекти и дарения средства за този период надхвърлят 400 000 лева, изцяло предоставени от клуба, както и чрез организиране на благотворителни мероприятия. Но нима може да се облекат в цифри усилията положени в служба на съгражданите ни където всеки ротарианец дарява време, енергия и лични средства с желание и готовност да помогне на своя град. Най-голямото богатство на клуба са неговите членове: задружни, сплотени, мотивирани. Гордост за клуба са 9 носители на приза Пол Харис, двама на трето ниво и един на второ ниво.

В тази си дейност не бяхме сами през годините. Наши верни съюзници бяха хората на които помагахме, местната администрация, училищните и болнични ръководства, спортните деятели. Защото това е духът на Ротари: за общността, със общността.

Годините минават неусетно в служба на хората. Сега изкачили се на върха на постигнатото обръщаме поглед назад за да отчетем не само успехите, но и пропуските си. Устремени напред и нагоре, посветили се на нуждаещите се забравяхме да публикуваме резултатите си, да огласим постигнатото, да споделим опита си. Може би защото останахме верни на Ботевия завет: „Добро ли сме зло ли правили потомството нази ще съди, а сега дай ръка за ръка и напред със стъпки по-бързи“.

Да, изкачихме „нашата“ Околчица, откъдето обръщаме поглед към бъдещето. То открива нови хоризонти, но и нови предизвикателства. Нашият ротариански Еверест е все още далече, но ние вярваме, че ще го изкачим дружно с членовете на голямото ротарианско семейство, на които протягаме ръка у нас и през границите.

Валентина Ангелова,
секретар на Ротари клуб Враца