ПОЛИОДЕН В ПЛОВДИВ

ПОЛИОДЕН В ПЛОВДИВ Със засаждане на 4 дръвчета в Ротари Парк, ротарианците от четирите пловдивски Ротари клуба отбелязаха Деня за борба с полиомиелита!

Президентите на Ротари клубовете Пловдив, Пловдив-Пълдин, Пловдив-Филипопол и Пловдив-Интернешънъл, както и на двата Интеракт клуба в града засадиха дърветата, а ПДГ и издател на списанието „Ротари на балканите“ Наско Начев сподели интересни факти за борбата с коварната болест на детския паралич: „На 24 октомври отбелязваме Световния ден на Полио. Това е денят, в който се гордеем с постигнатото и можем да повишим осведомеността и съберем средства, за да продължим великото дело по премахването на детския паралич.“

Ротари е организацията, която през 1979 година стартира масови имунизации срещу това осакатяващо заболяване, а през 1985 поставя началото на глобалната инициатива "ПолиоПлюс". Това е първият случай в историята на човечеството на обществена инициатива с глобален обхват и подкрепа за решаване на световен здравен проблем.

През 1988 година Ротари Интернешънъл е в основата на създаването на глобалната инициатива за изкореняване на полиомиелита Енд Полио, към която се приобщават Световната здравна организация, УНИЦЕФ, Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“, правителствени агенции и корпорации. Първата мащабна кампания в нашата страна е през 1995 г., когато бяха имунизирани 900 000 български деца и българските ротарианци получиха много висока оценка за акцията от президента на РИ Хърбърт Браун. Полиомиелитът, поразявал хората от най-ранни цивилизации и е съществувал от хилядолетия, е на път да бъде втората болест след вариолата, която вече няма да причинява смърт и страдания.

Днес с нашата работа като ротарианци, заедно с усилията на нашите партньори, ние участваме в обратното броене до ликвидирането на болестта. Това оставащо време е изключително важно. Нужен е нашият глас – за да знае обществото какво се случва, нужни са нашите отделени средства, за да подкрепим тази наша кауза в решаващо време.

В дните около 24 октомври всеки от нас е съпричастен в работата за ликвидиране на полиомиелита. Много ротарианци, клубовете и техните младежки програми подготвят събития за да информират своята общност, правят лични и клубни дарения към фонда „ПолиоПлюс“ на Фондация Ротари, разпространяват информация за стореното от Ротари до момента сред съгражданите си и набират средства.”

Георги Грозев,
Президент на ИАК Пловдив-Филипопол