Регионално списание на РИ Ротари в България

23 ФЕВРУАРИ - ДЕН НА РОТАРИ


23 ФЕВРУАРИ - ДЕН НА РОТАРИ Денят на Ротари и на световното разбирателство и мир ни изпълва с гордост,
че сме членове на толкова стара и престижна организация, радостни сме от великите дела, които е извършила тя, за да изгради един по-добър и мирен свят. Това е повод за равносметка не само пред нас, но и пред обществото, на което служим.

Какво трябва да кажем на хората около нас?

Те трябва да чуят за Пол Харис и неговата история за създаване на Ротари.
Те трябва да знаят, че организацията е толерантна към политическите, расовите, етническите, религиозните и други различия между хората.
Те трябва да знаят, че сега Ротари е най-голямата частна, неправителствена
организация на лидери от различни професии, че Ротари през 1942 г. е учредител на ЮНЕСКО, а от 1947 г. е в основата на създаването и със статут на съветник в Организацията на обединените нации.
Трябва да знаят, че ротарианци са били Нил Армстронг, Уинстън Чърчил, Тур
Хейердал, Франц Лехар, Едмънт Хилари, Уолт Дисни, Джон Кенеди и стотици
хиляди всеотдайни членове, обединени от духа на приятелство и безкористна служба.

Те трябва да знаят, че от 1985 г. досега Ротари е вложил над  2.600 млрд. долара, за да унищожи полиомиелита в световен мащаб, което представлява най-голямата подкрепа от страна на частния сектор за глобална здравна инициатива. Главни партньори по този проект са Световната здравна организация, УНИЦЕФ и Американските центрове за превенция и контрол на болестите. Над два милиарда деца са имунизирани против детски паралич за тези 30 години.

Те трябва да знаят, че на предизвикателството на Бил Гейтс – един от най-успелите хора на земята, и неговото дарение за програмата „ПолиоПлюс” в края на миналата година обявиха последния етап от пълното унищожение на детския паралич.

Хората трябва да знаят, че през 1991 г. България се върна в Ротари благодарение на паметта, която ни оставиха нашите първопроходци начело с първия български ротарианец Събо Николов, паметта за осемте Ротари клуба от 1933 до 1941 година и за самостоятелния дистрикт, който сме имали през 1940 г.

Те трябва да знаят, че сега в България има 85 Ротари клуба във всички големи градове, а половината от тях са създали формации на млади лидери  Ротаракт и Интеракт. С този свой капацитет България е най-бързо развиващата се нация в Ротари и заслужено получи статут на самостоятелен Дистрикт 2482. Българските ротарианци станаха гарант и на мира на Балканите. В този сложен и исторически обременен с проблемите си регион се реализират големи съвместни проекти, гради се приятелство и доверие между ротарианците за пример на политици и дипломати.
 
С изграждането на нашия ротариански дом ние СПОДЕЛЯМЕ идеите и същността на РОТАРИ, за да можем да СБЪДНЕМ МЕЧТИТЕ СИ. Разбрахме, че БЪДЕЩЕТО НА РОТАРИ Е В НАШИТЕ РЪЦЕ, ако УКРЕПВАМЕ ОБЩНОСТИТЕ, в които живеем, и СБЛИЖАВАМЕ КОНТИНЕНТИТЕ. Ето така, ОПОЗНАВАЙКИ СЕБЕ СИ, ние обикнахме хората и ще ПАЗИМ МИРА. Сега, когато ПРОМЕНЯМЕ ЖИВОТА С РОТАРИ, ние ОЗАРЯВАМЕ пътя и ставаме ДАР ЗА СВЕТА, защото РОТАРИ  СЛУЖИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО. В тази служба ние ПРАВИМ РАЗЛИКАТА и нашето ВДЪХНОВЕНИЕ е оправдано, защото РОТАРИ СВЪРЗВА СВЕТА!!!

Трябва да изтъкваме думите на Пол Харис, че единственият начин да докажем
любовта си към другите, е като им служим. А какво означава да служиш
на обществото? Това е едновременно отговорност и шанс. Това е една малка част от магията, наречена Ротари.

Честит празник!

ПДГ Наско Начев
Февруари 2019
Абонамент за списание Rotary