Global Navigation

БАРИ РАСИН

МАЙ 2019

Скъпи ротарианци,

Хората, които ме познават най-добре (моето семейство), знаят, че страстта ми към Ротари е безгранична. Те знаят и че не очаквам от тях да се включат в Ротари като мен. Това е изборът, който зависи от тях. Но трябва да призная, че не мога да не се усмихвам, когато ги виждам да правят правилния избор.

В края на Кнгреса в Торонто миналата година 12-годишната ми внучка се обърна към мен и каза: „Аз съм вдъхновена да направя нещо. Какво мога да направя?” Естествено направих това, което би направил всеки друг достоен ротариански дядо: Попитах я дали има Интеракт клуб в училище. Когато откри, че няма, тя се опита да го създаде. За съжаление нейният директор имаше други идеи, но ние не трябва да се отказваме да помагаме на младежките програми на Ротари, защото тяхната стойност е неоспорима.

Вземете наградата на Ротари Rotary Youth Leadership например. Тя прави младите в по-уверени, фокусирани, хора с по-добро разбиране за света около тях - промени, които бях доволен да видя у моя 16-годишен внук след неговото участие.

Семейството ми е само началото. Където и да отида, срещам хора от всички възрасти, чийто живот е променен от младежките ни програми. Те ми разказват как преди пет, 15 или 25 години младежкият обмен на Ротари ги е научил на нов език или ги е въвел в нова култура. Очите им светват, когато говорят за това, как програмата New Generations Service Exchange им е помогнала да напреднат професионално, или за това, как членството в Ротаракт е разпалило желанието им да дадат нещо на общността си.

Програмите на Ротари за младите лидери разширяват нашите идеали на служба, приятелство и развитие на лидерството отвъд вратите на нашите клубове за стотици хиляди млади хора всяка година. И когато служим със и за тези млади хора (като спонсори, партньори по проекта и наставници), това изважда най-доброто в нас и най-доброто в Ротари.

Май е Месецът на младежката служба и има много начини, по които вашият Ротари клуб може да празнува. Спонсорирайте Интеракт или Ротаракт клуб и вашият Ротари клуб ще даде на младите хора във вашата общност инструментите, от които се нуждаят, за да предприемат действия, да станат лидери и да получат глобална перспектива. Свържете се с местния Ротаракт клуб за проект за служба. Запознайте се с участниците в програмите на Ротари за млади лидери и споделете техните истории с вашата общност. Ще намерите повече идеи в тазгодишната брошура на Ротари (Awards section на Member Center в my.rotary.org.)

Този месец нека бъдем вдъхновението на младите лидери в нашите общности, като им помагаме, ангажираме ги и работим заедно с тях по значими проекти. Това е инвестиция в тяхното бъдеще и в света, в който ще живеят, след като сме изчезнали. И това е работа, която завинаги ще обогати живота им и нашия собствен.

Бари Расин,

Президент на Ротари Интернешънъл 2018-2019