Global Navigation

БАРИ РАСИН

МАРТ 2019

Скъпи ротарианци,

Едно от нещата, които най-много ценя като служител на Ротари Интернешънъл, са хората, с които се срещам ежедневно. Голяма част от времето ми преминава в пътуване и посещение на Ротари клубове по света. А ротарианското посрещане е нещо съвсем специално. Нека ви кажа, че няма нищо толкова топло, колкото приветствията, които ми бяха поднесени от ротаракторите. Това са млади хора, отдадени на идеалите на Ротари, които вливат сърцата си в служба и които в процеса не пропускат да се забавляват.

Един от акцентите на моите неотдавнашни обиколки беше пътуване до Гана, където посетих район, в който има около 60 клуба на Ротаракт. Те обаче не са доволни от този брой, всъщност са развълнувани от плана си да го удвоят. И ще го направят.

Ротаракторите ваксинират деца срещу полиомиелит. Даряват кръв, когато количествата са опасно ниски. Те предоставят съоръжения за миене на ръцете в училищата, където децата преди това не са имали начин да го правят. Накратко, те са трансформационната служба: осъществяват проекти, които правят реална промяна в своите общности.

В Накивале, Уганда, един специален Ротаракт клуб прави разлика в общността си – в случая е на бежанци. Тези млади лидери обръщат това, което другите виждат като недостатъци във възможност за служба, изграждане на общност и отваряне на нови хоризонти за тези, които най-много се нуждаят от тях.

В Турция ротаракторите посещават децата в болницата всяка сряда, за да повишат настроението им, като играят игри с тях. Обучават нови студенти в университета си и им преподават лидерски умения.

Ротаракторите осветяват пътя на Ротари, за да бъде по-актуален в този нов век на службата. А Световната седмица на Ротаракт, която празнуваме от 11 до 17 март, е идеалната възможност да опознаете местните младежки структури и да поговорите с тях за това, как клубовете ви могат да работят заедно. Ако вашият Ротари клуб не е вече спонсор на РАК, знайте, че не е необходимо да сте близо до колеж или университет, за да го направите: Ротаракт клубовете в общността са чудесна възможност. И помнете, че ротаракторите са част от Ротари семейството.

Когато ротаракторите са готови да напуснат своя Ротаракт клуб, ние не искаме те да оставят ротарианското семейство. Моля всички ротарианци да им помогнат да направят прехода в Ротари клуб или да започнат нов. Аз съм щастлив да чартирам толкова нови клубове, колкото е необходимо, за да дадем на всички място, където те се чувстват като у дома си, докато правят света малко по-добър. Службата трябва да бъде забавна, тя трябва да бъде вдъхновяваща и трябва да бъде отворена за всички.

Разнообразието е нещото, с което Ротари винаги е блестял. В миналото това често означаваше разнообразие от професия, националност и перспективи. Направихме големи крачки, когато става въпрос за многообразието на възрастта и пола, и приветствайки повече ротарактори в нашата организация, ще станем още по-силни.

Ротари е мощна организация. Заедно с Ротаракт е неудържима. Работейки рамо до рамо, ние имаме потенциала да бъдем вдъхновение във всяка част на обществото, на всеки човек, когото срещаме.

Бари Расин

Президент, Ротари Интернешънъл, 2018-2019