Global Navigation

РЕДОВЕ НА РЕДАКТОРА - СЕПТЕМВРИ 2016

25 ГОДИНИ РОТАРИ ОТНОВО Е В БЪЛГАРИЯ

През октомври 2016 година ротарианците от България ще отбележат 25 години от възстановяването на Ротари в страната.

За да определим главните жалони, трябва да обърнем поглед към нашето минало.

Можем да се гордеем, че в далечната 1915 година имаме българин ротарианец – това е Събо Николов. Приятели от Панагюрище издигнаха прекрасен паметник на първия ни ротарианец.

Гордеем се, че успоредно с навлизането на демократичните промени у нас през 1989 г. се върна и ротарианската идея. София и Пловдив бяха сред първите, които основаха инициативни групи и с помощта на нашите гръцки приятели отвориха нова страница в ротарианската ни история.

Гордеем се с перфектно проведената имунизационна кампания срещу полиомиелита през 1995 година, което накара президента на РИ Хърбърт Браун да дойде в България и лично да ни благодари.

Гордеем се, че през 2001 г. в отговор на призива за глобалното търсене, отправен от президента на РИ Ричард Кинг, чартирахме за една година 18 Ротари, 14 Ротаракт и 2 Интеракт клуба, което Ротари обяви за рекорд.

Гордеем се, че нашият първи дистрикт гуверньор в новата ни история – Калчо Хинов – обяви за мото на своята дейност в мултинационалния ни дистрикт „Мирът и разбирателството на Балканите”. С действията си доказахме, че можем да изпреварим всички политически сили и да превърнем България в гарант на мира в Източна Европа.

Гордеем се, че българинът Стефан Драгостинов написа „Симфония на мира”, с която бе ознаменувана осемдесетата годишнина на Ротари Интернешънъл в Маракайбо, Венецуела.

До средата на 2007 г. България бе в една в една ротарианска област заедно със Северна Гърция, Сърбия и Черна гора и Македония. С този многонационален дистрикт Ротари още веднъж доказа на света, че изпреварва политиците и може да обедини бизнесмени, интелектуалци и лидери в професиите в една организация, поставила си високата цел да служи на обществото.

На 1 юли 2007 г. България се отдели в самостоятелен Дистрикт 2482. От тогава до сега сме реализирани стотици общественополезни проекти, проведохме две президентски конференции: „Приносът на Ротари за мира на Балканите“ и „Децата на България и Ротари“.

През тези години Дистриктът е посрещал много ротариански лидери от целия свят.

Сега в България има 85 Ротари клуба с над 2000 ротарианци в почти всички големи градове. От началото на възстановяването на ротарианското движение досега българските ротарианци са помогнали на нашето общество с програми и действия за над един милион долара. Гордеем се с 32 Ротаракт и 35 Интеракт клуба. Приехме призива на РИ Every Rotarian Every year, в резултат на което до този момент имаме над 400 носители на „Пол Харис Фелоу” и над 20 Последователи на Пол Харис обществото, имаме и осем Големи дарители.

В България от 1995 година се издава и ротарианското списание, наследник на излизалия само през 1940 г. бюлетин „Ротари в България“. То е признато от Ротари Интернешънъл като регионално за славянските страни от Балканския полуостров.

Гордеем се, че българските ротарианци имат свой химн „Светът от добрина е сътворен“, който с удоволствие пеят на клубните срещи.

Гордеем се, че за тези 25 години, откакто Ротари се върна в България, станахме една от най-бързо развиващите се ротариански държави в света, защото ценностите на Ротари са типични за бита и душевността на българския народ.

Уважаеми приятели,

По повод 25-годишнина от възстановяването на Ротари в България списанието открива нова рубрика, посветена на този юбилей. Редакцията се обръща към всички ротарианци от Дистрикта да изпратят материали и снимки за нашата служба и успехи през тези години, които с удоволствие и гордост ще публикуваме.

Ваш в Ротари,

Наско Начев

ЗА КАКВО ЩЕ ПОМОГНЕ ВАШЕТО ДАРЕНИЕ ЗА ФОНДАЦИЯ РОТАРИ

Дарение от 50 щ.дол. помага за осигуряването на личен воден филтър, който предлага простичък начин за достъп до чиста вода в места като селските райони на Гватемала. Всяка година проекти, финансирани от Фондация Ротари, подпомагат стотици хиляди хора - деца, семейства и цели общности
Вижте какво можете да подкрепите с дарението си на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Научете повече за приоритетните области на Ротари на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Открийте други начини да дарявате:

ФОНДАЦИЯ РОТАРИ СЪС ЗВЕЗДЕН РЕЙТИНГ

Фондация Ротари бе отличена с 4 звезди от Charity Navigator - най-големия и най-престижен независим оценител на организации с идеална цел в САЩ.
"Нашата фондация продължава да работи, спазвайки най-високите етични стандарти" - каза председателят на попечителите на Фондацията Джон Кени. "Горди сме, че Charity Navigator за седма поредна година призна нашия ангажимент за отчетност и прозрачност."
Оценката от 4 звезди е най-високата, която Charity Navigator присъжда за добро фискално управление, отчетност и прозрачност. Всяка година Charity Navigator оценява хиляди организации с идеална цел, като само една от четири печели 4 звезди.
Тазгодишното отличие е седмото поред за Фондацията и я поставя сред най-добрите от базираните в САЩ благотворителни организации.
Rotary News

ОНЛАЙН ПЕТИЦИЯ НА РОТАРИ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОЛИОМИЕЛИТА В СВЕТОВЕН МАЩАБ*

Призовете световните лидери да подкрепят програмата „ПолиоПлюс“ и да осигурят финансирането на финалната фаза на борбата за ликвидиране наполиомиелита. Подпишете ПЕТИЦИЯТА, за да се чуе гласът ви в целия свят?

*Борбата срещу полиомиелита се ръководи от Глобалната инициатива за ликвидиране на болестта, която включва Ротари Интернешънъл, УНИЦЕФ, Американските центрове за контрол и превенция на болестите, Световната здравна организация и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Редове на издателя

Май 2016     Март 2016      Януари 2016