Global Navigation

РЕДОВЕ НА РЕДАКТОРА 2019

МАРТ-АПРИЛ 2019

Уважаеми приятели,

Когато говорим за Ротари и за неговите приоритети и програми, обикновено започваме с „ПолиоПлюс“. Близо 30 години съм ротарианец, а първото ми докосване до същността на нашата международна дейност бяха двете капки ваксина, които убиват най-страшната болест на света.

В Ротари има и друг много важен приоритет – ОПАЗВАНЕТО НА МИРА, установен доста отдавна, непосредствено след Първата световна война, обогатяван и разширяван от всяко поколение ротарианци. Тази инициативност роди ЮНЕСКО и Организацията на обединените нации във вида им, в който съществуват и до днес.

В този брой ние разказваме за партньорството на Ротари с Института за икономика и мир, предоставящ аналитични инструменти и изследвания за оценка на напредъка на света към състояние на „положителен мир“ – което не е просто липсата на конфликт, а наличието на положителни фактори за поддържане на спокойствие.

Тук ще прочетете как Ротари помага при различни проблеми, свързани с кандидатстване за грант, набиране на средства, осигуряване на материали за популяризиране на организацията и др.

В броя представяме и новоизбрания президент на РИ Марк Малоуни. Главният редактор на The Rotarian Джон Резек с въпросите си се докосва до неговия профил и поставени цели.

Новата тема на ротарианската година, както и целите на елект дистрикт гуверньора Митко Минев бяха представени на Семинара за обучение на дистриктния екип в Арбанаси през февруари.

През март – по време на Световната седмица на РАК празнуваме постиженията на онова, което президентът на РИ Бари Расин нарича „тайно оръжие на Ротари“. Вероятно дейността нашите ротарактори е дълбоко засекретена, защото за първи път през март не получихме нито един материал. Надявам се, че в следващия брой ще компенсираме тази липса с много нови техни изяви.

В края искам да споделя нещо лично: обичам многообразието в Ротари, защото то ни прави универсални и силни, силни в своите професионални области и в базовите познания. Но когато математици започнат да се занимават с PR и издателска дейност, а журналистите трябва да се справят с числата и софтуера, дълбоко се съмнявам в положителния резултат от тези усилия и че ще бъде мотивиращ и позитивен. Отношенията в Ротари и езикът в Ротари са също така обусловени и премерени от дългите години в развитието на нашата организация.

Ваш в Ротари,
Наско Начев

ЗА КАКВО ЩЕ ПОМОГНЕ ВАШЕТО ДАРЕНИЕ ЗА ФОНДАЦИЯ РОТАРИ

Дарение от 50 щ.дол. помага за осигуряването на личен воден филтър, който предлага простичък начин за достъп до чиста вода в места като селските райони на Гватемала. Всяка година проекти, финансирани от Фондация Ротари, подпомагат стотици хиляди хора - деца, семейства и цели общности

Вижте какво можете да подкрепите с дарението си на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Научете повече за приоритетните области на Ротари на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Открийте други начини да дарявате:

ФОНДАЦИЯ РОТАРИ СЪС ЗВЕЗДЕН РЕЙТИНГ

Фондация Ротари бе отличена с 4 звезди от Charity Navigator - най-големия и най-престижен независим оценител на организации с идеална цел в САЩ.
"Нашата фондация продължава да работи, спазвайки най-високите етични стандарти" - каза председателят на попечителите на Фондацията Джон Кени. "Горди сме, че Charity Navigator за седма поредна година призна нашия ангажимент за отчетност и прозрачност."
Оценката от 4 звезди е най-високата, която Charity Navigator присъжда за добро фискално управление, отчетност и прозрачност. Всяка година Charity Navigator оценява хиляди организации с идеална цел, като само една от четири печели 4 звезди.
Тазгодишното отличие е седмото поред за Фондацията и я поставя сред най-добрите от базираните в САЩ благотворителни организации.
Rotary News

ОНЛАЙН ПЕТИЦИЯ НА РОТАРИ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОЛИОМИЕЛИТА В СВЕТОВЕН МАЩАБ*

Призовете световните лидери да подкрепят програмата „ПолиоПлюс“ и да осигурят финансирането на финалната фаза на борбата за ликвидиране наполиомиелита. Подпишете ПЕТИЦИЯТА, за да се чуе гласът ви в целия свят?

*Борбата срещу полиомиелита се ръководи от Глобалната инициатива за ликвидиране на болестта, която включва Ротари Интернешънъл, УНИЦЕФ, Американските центрове за контрол и превенция на болестите, Световната здравна организация и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Редове на издателя

НОЕМВРИ 2018