Global Navigation

РЕДОВЕ НА РЕДАКТОРА

МАРТ 2017

Уважаеми приятели,

Иска ми се в обръщението да започна с микса от темите на ротарианските години – последните десет, през които сме самостоятелен Дистрикт:

С изграждането на нашия ротариански дом ние СПОДЕЛЯМЕ идеите и същността на РОТАРИ, за да можем да СБЪДНЕМ МЕЧТИТЕ СИ. Разбрахме, че БЪДЕЩЕТО НА РОТАРИ Е В НАШИТЕ РЪЦЕ, ако УКРЕПВАМЕ ОБЩНОСТИТЕ, в които живеем, и СБЛИЖАВАМЕ КОНТИНЕНТИТЕ. Ето така, ОПОЗНАВАЙКИ СЕБЕ СИ, ние обикнахме хората и ще ПАЗИМ МИРА. Сега, когато ПРОМЕНЯМЕ ЖИВОТА С РОТАРИ, ние ОЗАРЯВАМЕ пътя и ставаме ДАР ЗА СВЕТА, защото РОТАРИ СЛУЖИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО и в РОТАРИ ПРАВИМ РАЗЛИКАТА!

През годините се опитвах да подредя тези послания. Ако ги отделим, всяко е тема, даваща основание за тълкуване и анализ. Но заедно те учудващо се допълват в цялата идеология на Ротари, дори хронологично. Така се получи и тази година. Президентът елект Йън Райзли ни изненада три думи: Rotary: Making a difference, с които внесе смут сред преводачи и филолози и отвори фронт за дълги спорове и обяснения. Накрая Емо се спря на темата: “Ротари: Правим разликата“, защото му е най-близка и удобна като послание. И в този момент, когато всичко беше решено, се появи още едно значение на темата, дошло от далечната 1966 г. в Речника на БАН, а именно: Ротари: Има значение. Това „значение“ даде нова светлина не само у мен , но и у другите, които бяха приели превода. То ме накара за сетен път да разбера, че силата на Ротари е в различието ни и това ни прави по-всеобхватни и услужливи.

Защо ви разказвам всичко това? Защото трябва да прочетете много внимателно интервюто на новия президент на РИ Йън Райзли. С австралийската си идентичност, счетоводна прецизност и с натрупания опит от 40-годишно членство в Ротари, той отговаря много ясно, бих казал вдъхновяващо, на въпросите на главния редактор на The Rotarian Джон Резек, които и ние често си задаваме. Тава са въпросите, отговорите на които АКО ЗНАЕМ, значи сме истински ротарианци.

В този брой представяме историята по възстановяването на третия клуб в България – РК Бургас, със специална благодарност към потомствения ротарианец Атанас Сиреков.

Желая ви приятно четене.

Ваш в Ротари,

Наско Начев

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ГОДИШНИЯ СИ ПЛАН РОТАРИ ICC КОМИТЕТ "БЪЛГАРИЯ-РУСИЯ" ВИ ПРЕДЛАГА РОТАРИАНСКИ СРЕЩИ В МОСКВА/НИЖНИ НОВГОРОД И  ДАЛЕЧНА КАМЧАТКА (програма

ЗА КАКВО ЩЕ ПОМОГНЕ ВАШЕТО ДАРЕНИЕ ЗА ФОНДАЦИЯ РОТАРИ

Дарение от 50 щ.дол. помага за осигуряването на личен воден филтър, който предлага простичък начин за достъп до чиста вода в места като селските райони на Гватемала. Всяка година проекти, финансирани от Фондация Ротари, подпомагат стотици хиляди хора - деца, семейства и цели общности

Вижте какво можете да подкрепите с дарението си на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Научете повече за приоритетните области на Ротари на:
m:3:2626182167:6652D566E06C337F987438AA380D7D18:r

Открийте други начини да дарявате:

ФОНДАЦИЯ РОТАРИ СЪС ЗВЕЗДЕН РЕЙТИНГ

Фондация Ротари бе отличена с 4 звезди от Charity Navigator - най-големия и най-престижен независим оценител на организации с идеална цел в САЩ.
"Нашата фондация продължава да работи, спазвайки най-високите етични стандарти" - каза председателят на попечителите на Фондацията Джон Кени. "Горди сме, че Charity Navigator за седма поредна година призна нашия ангажимент за отчетност и прозрачност."
Оценката от 4 звезди е най-високата, която Charity Navigator присъжда за добро фискално управление, отчетност и прозрачност. Всяка година Charity Navigator оценява хиляди организации с идеална цел, като само една от четири печели 4 звезди.
Тазгодишното отличие е седмото поред за Фондацията и я поставя сред най-добрите от базираните в САЩ благотворителни организации.
Rotary News

ОНЛАЙН ПЕТИЦИЯ НА РОТАРИ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОЛИОМИЕЛИТА В СВЕТОВЕН МАЩАБ*

Призовете световните лидери да подкрепят програмата „ПолиоПлюс“ и да осигурят финансирането на финалната фаза на борбата за ликвидиране наполиомиелита. Подпишете ПЕТИЦИЯТА, за да се чуе гласът ви в целия свят?

*Борбата срещу полиомиелита се ръководи от Глобалната инициатива за ликвидиране на болестта, която включва Ротари Интернешънъл, УНИЦЕФ, Американските центрове за контрол и превенция на болестите, Световната здравна организация и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Редове на издателя

Януари 2017    Ноември 2016      Септември 2016      Юли 2016    Май 2016      Март 2016      Януари 2016